0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON:7:30 - 17:30,
WT-PT:7:30 - 15:30. Wyślij wiadomość

Kontakt

0 801 000 610

tel.: (58) 746 37 97
fax: (58) 739 50 92

Formularz kontaktowy

Infolinia czynna:

poniedziałek 7:30-17:30
wtorek - piątek 7:30-15:30

Namioty ogrodowe - niezależność od pogody

Polski klimat nie zawsze sprzyja rekreacji na świeżym powietrzu. Możemy jednak uzyskać pewną niezależność od warunków atmosferycznych, pozwalającą nam na lepsze wykorzystanie przestrzeni ogrodowej bądź w miarę wygodne przetrwanie okresu gorszej pogody na biwaku.

Dawniej posiadaczom ogrodów zapewnić mogła tego rodzaju komfort jedynie budowa altany. Nie jest ona jednak rozwiązaniem uniwersalnym ? budowa takiej konstrukcji wymaga pewnego wysiłku i umiejętności oraz dość drogich materiałów. Inną wadą tego pomysłu jest np. trudność przestawienia altany w inne miejsce, jeśli uznamy w toku jej użytkowania, że nasz pierwotny wybór lokalizacji nie był najlepszy ? tego typu budowle są zwykle na stałe związane z gruntem. Miejsce raz zajęte w ogrodzie przez altanę nie może też zostać już wykorzystane w inny sposób, ona sama zaś użyta gdzie indziej.

Co zamiast altany?

Namiot czy też pawilon ogrodowy ma wiele przewag nad stałą altaną. Jego konstrukcja jest prostsza i łatwiejsza do postawienia, a co więcej przenośna i możliwa do szybkiego złożenia, transportu czy schowania. A także tańsza: cena namiotu ogrodowego mieści się zazwyczaj między stu kilkudziesięcioma a kilkuset złotymi. Rozstawiany w parę minut możemy przenieść w inne miejsce, gdy uznamy, że jesteśmy w stanie znaleźć dla niego lepsze. Można przewieźć namiot z ogrodu na kemping, można użyć go do organizacji imprezy plenerowej. Często możliwa jest też zmiana formy namiotu ? stosownie do aktualnej potrzeby da się podnosić i opuszczać jego ściany, zastępować je moskitierą albo otwierać lub zasłaniać w nich okna. Gdy namiotowi zagraża gwałtowne pogorszenie się pogody, można szybko złożyć go i bezpiecznie schować.

Pawilony ogrodowe można użytkować w przydomowym ogródku, na działce czy na kempingu, ale również np. jako osłonę stoiska handlowego na kiermaszu albo podczas uroczystości, które muszą się odbyć mimo deszczowej czy wietrznej pogody. Niektórzy wykorzystują nawet takie pawilony ogrodowe jako sezonową osłonę dla samochodów, zamiast garażu.

Pawilony ogrodowe ? zamknięte czy otwarte?

Podstawą większości typowych namiotów ogrodowych jest kwadrat bądź prostokąt (czasem z możliwością dodawania kolejnych segmentów). Główne różnice dotyczą wymiarów, typu struktury nośnej, materiałów oraz szczegółów wyposażenia. Najtańsze dostępne pawilony ogrodowe mają prostą konstrukcję: są w zasadzie jedynie daszkiem na czworonożnym stelażu, mającym osłaniać użytkowników przed słońcem lub deszczem. Do takiego daszku można dołączyć stałe bądź odsuwane, dopinane czy podwiązywane ściany boczne; wyposażone w okna bądź lite. Zamknięty ścianami pawilon ogrodowy osłania przed bezpośrednim światłem słonecznym, ale w czasie upałów powietrze między nimi nagrzewa się i trudno wytrzymać w środku. Najkorzystniej więc być może wybrać z szerokiej oferty rynkowej funkcjonalny pawilon ogrodowy, w którym wybrane przez siebie ściany można odsuwać, zwijać lub podnosić. Wybór dodatkowych cech namiotu i jego wyposażenia zależy od celów, dla jakich go kupujemy. Do zwykłych potrzeb ?domowych? <a href="https://plonos.pl/k21,pawilony-ogrodowe.html">wystarczy prawdopodobnie namiot ogrodowy</a> o bokach 3 na 3 lub 3 na 4 metry i o wysokości do 2,5 m. W takim namiocie pomieści się stół jadalny i kilka siedzisk. Dla większej niż przeciętna rodzina liczby użytkowników lub na duże imprezy przyda się już dłuższy pawilon ogrodowy o większej liczbie modułów. Rzecz jasna, rolę gra też cena.

Z czego zrobiony jest namiot ogrodowy?

Ściany namiotu stanowi najczęściej tkanina, taka jak płótno (gdy pawilon ogrodowy ma chronić użytkowników przed opadami, powinna ona być impregnowana) lub też poliester. Dobry pawilon ogrodowy powinien być wodoodporny, nie powinien przepuszczać światła i promieniowania ultrafioletowego lub przepuszczać je tylko częściowo. W przypadku tkaniny, decydującą jej cechą w tym zakresie jest gęstość splotu oraz grubość jej włókien (im wyższa gramatura, tym lepiej). Jeśli pawilon ogrodowy nie ma akurat za zadanie osłaniać przed wiatrem, jego ściany może stanowić moskitiera, zapewniająca swobodny przepływ powietrza, ale ograniczająca napływ insektów.

Powłoka opięta jest na sztywnym stelażu. Zbudowany jest on przeważnie z metalowych rurek lub lekkich, zazwyczaj aluminiowych kratownic. Stelaż stanowi rama oparta na kilku słupkach (najczęściej czterech, sześciu lub ośmiu). Pokryte farbą aluminium nie jest podatne na korozję. Całość waży od kilku do kilkudziesięciu kilogramów.

Czy kolor ma znaczenie?

Tu chodzi przede wszystkim o estetykę i indywidualne gusta. W ogród naturalnie wkomponowują się zwykle pawilony o stonowanych barwach, korespondujących z zielenią otoczenia, np. w kolorze zielonym, brązowym, beżowym lub szarym. Jako najbardziej uniwersalny wybiera się też jednak często kolor biały, który dodatkowo lepiej odbija promienie słoneczne, spowalniając nagrzewanie się wnętrza. W bardziej egzotycznych czy oryginalnych wystrojem sceneriach sprawdzić się mogą inne kolory, np. pomarańczowy albo niebieski. Różnokolorowe namioty ogrodowe trudniej wkomponować w sąsiedztwo, ale mogą pasować dzieciom, np. osłaniając ich zbyt narażony na działanie promieni słonecznych plac zabaw.

Oprócz kolorystki, kryteria, jakie warto brać pod uwagę, przeglądając dostępne modele z oferty, to: rozmiar namiotu względem miejsca, jakim dysponujemy, trwałość konstrukcji i materiału, funkcjonalność rozwiązań technicznych i oczywiście cena.

Jak ustawić pawilon ogrodowy?

Jeśli pawilon ma stanąć w przydomowym ogrodzie, najlepiej będzie zlokalizować go w bezpośrednim sąsiedztwie samego domu. Zwiększy to komfort i funkcjonalność korzystania z pawilonu i będzie go częściowo chronić przed silnym wiatrem. Namiot ogrodowy nie powinien natomiast stać blisko uczęszczanej drogi ? wypoczynek zakłócą nam bowiem wówczas spaliny i hałas. Większe namioty ogrodowe ważą na tyle dużo, by mogło im to zapewnić pewną odporność na podmuchy wiatru. Mimo to, wszystkie namioty, a zwłaszcza lżejsze modele oraz te stojące w miejscach narażonych na podmuchy, należy przymocować do gruntu szpilkami i odciągami, które poprawią także stabilność konstrukcji oraz usztywnią jej geometrię. Akcesoria takie znajdują się w zestawach z samymi namiotami. Warto też zwrócić uwagę na otoczenie ? pawilon ogrodowy nie powinien być narażany na uszkodzenie przez gałęzie otaczających drzew.

Gdy skończymy używać namiot

Kiedy przestajemy korzystać z pawilonu, a zwłaszcza po sezonie, gdy pogoda już temu nie sprzyja, namiot należy złożyć, tak by trudniejsze warunki atmosferyczne nie doprowadziły do jego uszkodzenia. Warto też składać pawilon ogrodowy za każdym razem, kiedy nie będzie nas w pobliżu przez dłuższy czas ? nagłe załamanie pogody (gwałtowna burza, wichura) może bowiem sprawić, że po powrocie nie zastaniemy już swojego namiotu albo zastaniemy tylko jego szczątki.

Namioty ogrodowe składa się zwykle w prosty, intuicyjny sposób i nie pochłania to wiele czasu. Złożone elementy chowamy do torby, w której znajdowały się, gdy kupowaliśmy pawilon. Po złożeniu namioty można przez pozostałe miesiące roku przechowywać w piwnicy, w garażu lub w szafie. Przedtem warto jednak oczyścić je z zabrudzeń i porządnie wysuszyć, inaczej w tkaninie może przez zimę pojawić się pleśń. W przypadku wielu namiotów materiał stanowiący ściany i dach można nawet wyprać. Konstrukcję nośną wystarczy przetrzeć na mokro i wysuszyć przez spakowaniem.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 7:30 - 17:30 wtorek- piątek 7:30 - 15:30
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! poniedziałek 7:30 -17:30 wtorek- piątek 7:30 - 15:30 (58) 746 37 97

Copyright ? plonos.pl / 2020 - 2022 wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income s.c.

Oprogramowanie KQS Store